Ogólnie: profilaktyczne środki zaradcze oraz wczesne rozpoczęcie leczenia przeciwko pojawieniu się (gon)artrozy należy wziąć pod uwagę jako bardzo korzystne. Pożądane byłoby zdecydowane zredukowanie postępowania stanu, aby zapewnić więcej „radości życia“ przez bezbolesną mobilność.

Opcje leczenia gonartrozy

Obecnie wydaje sie, że nie ma możliwości wyleczenia osteoartrozy (stawu kolanowego). Leczenie skupia się na przyniesieniu ulgi w bólu, polepszeniu jakości życia pacjenta oraz mobilności chorego stawu. Biorąc to wszystko pod uwagę postęp choroby powinnien zostać ograniczony. Jest to szczególnie korzystne, gdy pacjent jest młody, a operacja stawu polegająca na wymianie na nowy może zostać opóźniona.

Istnieją cztery stopnie osteoartrozy.

 

Gonarthrose-behandeln

Opcje leczenia na wczesnym etapie gonartrozy

Pierwszy stopień gonartrozy jest leczony ambulatoryjnie. Pacjent zazwyczaj otrzymuje informacje o stanie oraz możliwych opcjach leczenia. Najlepszą opcją dla pacjenta jest fizjoterapia, praca nad rozwojem mięśni oraz zmiana zwyczajów. W celu umożliwienia jakiejkolwiek formy bezbolesnej mobilności na wczesnym etapie rozwoju schorzenia, leczenie polegające na wstrzyknięciu kwasu wydaje się być najbardziej interesującą opcją, ponieważ ruch prowadzi do odżywienia chrząstki a bezruch fizyczny uznawany jest za niszczący.

W drugim stopniu gonartrozy zalecane jest częste badanie artroskopowe, które początkowo służyło diagnozie, jednak później okazało się, że w niektórych przypadkach stało się skuteczną terapią. Zwyrodniona lub uszkodzona tkanka zostaje usunięta a jama stawowa stawu kolanowego zostaje opłukana. Zastosowanie kwasu hialuronowego może przynieść dodatkowo ulgę w bólu (oraz jak jest to wymagane, podawanie w przerwach badań artroskopowych) lub wykorzystanie go jako alternatywę dla artroskopiI. Leczenie przy zastosowaniu Crespine Gel jest korzystne, szczególnie w leczeniu gonartrozy na wczesnym etapie.

Kwas hialuronowy jako opcja na wczesnym etapie gonartrozy

Celem wstrzyknięcia kwasu hialuronowego z Crespine Gel na wczesnym etapie osteoartrozy (1 i 2 stopień) jest przede wszystkim przeciwdziałanie narastaniu bólu stawu kolanowego oraz ochrona wciąż istniejącej, ale już częściowo uszkodzonej chrząstki i dzięki temu uniknięcie dalszego zwyrodnienia. Pacjent odczuwa ulgę w bólu, co zachęca go do aktywności. W poszczególnych przypadkach oraz w zależności od przypadku osteoartrozy, decyzję czy aktywność jako taka jest odpowiednia dla pacjenta należy podjąć we współpracy z lekarzem uczestniczącym w zabiegu.

Diagnoza na wczesnych etapach gonartrozy

Doskonała metoda wczesnego rozpoznawania gonartrozy to NIR – metoda bliskiej podczerwieni – badanie spektroskopowe. Osteoartroza na wczesnym etapie może zostać wykryta dzięki tej procedurze. Na wczesnych etapach nie może być mowy o zwyrodnieniu chrząstki stawu, a proces początkowej zmiany pojawia się na poziomie molekularnym. Na tak wczesnym etapie, osteoartrozie można z powodzeniem przeciwdziałać. Crespine Gel jest również szczególnie odpowiedni dla leczenia wczesnego etapu gonartrozy.

 

Opcje leczenia na późnych i wczesnych etapach gonartrozy

W przypadku zaawansowanej gonartrozy, na 3 poziomie zaawansowania powstaje pytanie o możliwą osteotomię tkanek okołostawowych u niektórych wybranych pacjentów (leczenie chirurgiczne kości). Jednakże na wcześniejszych etapach leczenie stabilnym kwasem hialuronowym takim jak Crespine Gel byłoby szczególnie znaczące. W wyniku tworzenia sieci molekuł, implant żelowy taki jak Crespine Gel zostałby wprowadzony w celu ochronnego pokrycia chrząstki. Jednakże zastrzyk w trakcie ostrego zapalenia powinien zostać odłożony w czasie. Należy oczywiście podkreślić, że skuteczne wyjaśnienie medyczne powinno być warunkiem wstępnym do jakiejkolwiek opcji leczenia. Każdy pacjent jest inny, a mądry lekarz wykorzysta swoją wiedzę medyczną oraz doświadczenie w ocenie każdego poszczególnego przypadku w celu zapewnienia zadowalającego wyniku leczenia dla pacjenta, jak również dla niego samego.

4 poziom zaawansowania gonartrozy zmusza do wymiany stawu kolanowego na endoprotezę. Staje się to konieczne, kiedy zastrzyki, nawilżenie lub interwencja artroskopowa nie powodują ulgi w bólu.

Leczenie kwasem hialuronowym jako opcja terapii dla gonartrozy na późnym etapie

Kwas hialuronowy w Crespine Gel może potencjalnie pomagać w opóźnieniu konieczności operacji w zaawansowanych stanach. We współpracy z doświadczonym specjalistą taka opcja może zostać przedstawiona oraz wzięta pod uwagę przy istnieniu odpowiednich przesłanek. Oczywiście staw nie powinien przechodzić stanu zapalnego w czasie wykonywania zastrzyku, a linia stawu powinna pozwalać na dokonanie takiego zabiegu. Informacje zwrotne od niektórych pacjentów wskazują, że bierny ból spoczynkowy dało się uśmierzyć w niektórych przypadkach, a ci pacjenci, którzy starali się uniknąć operacji wymiany stawu byli w stanie doświadczyć satysfakcjonującej ulgi w bólu.